Ostatnie miesiące boleśnie uświadomiły nam, że „jesteśmy kruchymi istotami, zbudowanymi z najdelikatniejszej materii” (Olga Tokarczuk). Pandemia Covid 19 z dnia na dzień zachwiała naszym poczuciem bezpieczeństwa, w negatywny sposób wpłynęła na psychikę, ograniczyła możliwości bezpośrednich kontaktów z bliskimi. Teraz najważniejszym zadaniem staje się przywrócenie nadwątlonych relacji międzyludzkich i pielęgnowanie kontaktów, bo wzajemne wsparcie przyspiesza zdrowienie i pozwala szybciej uporać się z traumą. Z potrzeby pomocy w odbudowie sieci społecznych zrodził się projekt „Senior ON Plus – Transgraniczne warsztaty terapeutyczne dla seniorów” realizowany przez Filharmonię w Szczecinie i Uniwerstytet Ludowy w Prenzlau. Jego inicjatorzy chcą zachęcić osoby starsze do aktywności, nawiązywania nowych znajomości, do przełamywania rutyny, oddawania się pasjom, korzystania z oferty kulturalnej, zarówno tej dostępnej w świecie rzeczywistym, jak i w wirtualnym.
Założenia warsztatów są kontynuacją idei, które były podstawą projektu „Senior ON. Transgraniczne szkolenia z zakresu dostępu do kultury online”. Realizacja spotkania w najlepiej integrującej mieszkańców Euroregionu Pomerania formule „na żywo” stała się możliwa dzięki rosnącej liczbie osób zaszczepionych.
Program piątkowego spotkania jest bardzo atrakcyjny i urozmaicony, a gwarancją udanych warsztatów – doświadczeni i zaangażowani instruktorzy.
Lekcję tańców afrykańskich poprowadzi Joanna Mikołajczyk, arteterapeutka z Warszawy. O tym, czego mogą spodziewać się uczestnicy, mówi z pasją: „Przy dźwiękach muzyki afrykańskiej oraz afrykańskich bębnów będziemy cieszyć się radością prostych kroków i akcji ruchowych. […] Tańce afrykańskie pozwalają wyrazić niewerbalnie często trudne dla nas treści, pozwalają zwiększyć świadomość własnego ciała, obudzić w nas pozytywną energię i słońce, pomagają rozładować napięcia psychofizyczne i nabrać dystansu do siebie”.
Na bębnach djembe towarzyszyć choreoterapeutce będą: Rafał Krzanowski, Andrzej Janusz i Paweł Sasim.
Z tajnikami wytwarzania kosmetyków naturalnych zapoznają uczestników projektu Ania Bieluń i Ula Bieluń z Kamienia Pomorskiego, właścicielki małej, rodzinnej manufaktury o sympatycznej nazwie: Ministerstwo Dobrego Mydła. O swym Ministerstwie piszą z humorem: „MDM powstało z połączenia mydlanej obsesji, dystansu pożyczonego od Monty Pythona i ich Ministerstwa Dziwnych Kroków oraz z poczucia, że dobrze jest robić dobrze. […] Dla nas Ministerstwo jest kawałkiem podłogi, na którym same ustalamy warunki. […] Każdego dnia staramy się, aby nasza pracownia i sklep były miejscami, w których bierze się oddech”.
Warsztaty relaksacyjne z wykorzystaniem instrumentów etnicznych poprowadzi Łukasz Mazurek ze Studia Technik i Terapii Naturalnych „Gong” w Szczecinie, dyplomowany fizjoterapeuta i masażysta, uczeń mistrzów z Nepalu. Dźwięki mis tybetańskich i gongów łagodzą napięcia mięśni, pomagają wyciszyć się i przywrócić harmonię wewnętrzną. Podczas warsztatów dochodzi do synchronizacji półkul mózgowych, spada napięcie, a uczestnicy doświadczają stanu bardzo głębokiej relaksacji.
Warsztaty zostaną zarejestrowane i udostępnione w internecie na stronie Filharmonii w Szczecinie miesiąc po wydarzeniu, 13 września 2021 r. W warsztatach ze strony polskiej wezmą udział słuchacze Nadmorskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Międzyzdrojów i Akademii Każdego Wieku Towarzystwa Oświatowo-Promocyjnego Business-Pro ze Świnoujścia, a ze strony niemieckiej słuchacze Uniwersytetu Ludowego w Prenzlau.
Żyć aktywnie, zdrowo, nawiązywać znajomości, uśmiechać się i z ciekawością patrzeć na świat – to hasła tego energetycznego spotkania.
Wszystkim uczestnikom życzymy świetnej zabawy i niezapomnianych wrażeń!