Grudniowy koncert rodzinny w Filharmonii dedykowany będzie współczesnym młodym wirtuozom. Siódemka wyłonionych w konkursie najzdolniejszych młodych instrumentalistów zagra razem z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie. Gościem specjalnym koncertu będzie piętnastoletni Mateusz Zimnik z Katowic – spadkobierca śląskiej tradycji górniczych orkiestr dętych.
Spośród trzydziestki zgłoszonych jury konkursu wybrało siedmioro. Są w różnym wieku, grają na różnych instrumentach, ale łączy ich jedno – talent, upór i ciężka praca. Wszyscy zaprezentują się przed publicznością w złotej sali symfonicznej, a publiczność w drodze głosowania wybierze spośród nich swojego faworyta.
Gwiazda koncertu, Mateusz Zimnik jest uczniem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Katowicach. Talent odziedziczył po dziadku Andrzeju, który także gra na trąbce i prowadzi Orkiestrę Dętą Górniczą. Trzy lata temu, jako dwunastolatek, wziął udział w programie „Must be the Music”, gdzie akompaniował mu Adam Sztaba.
Zobacz występ Mateusza w Must be The Music:
W tym roku Mateusz dostał się do półfinału „Młodego Muzyka Roku” – ogólnopolskiego konkursu na najlepszego młodego muzyka grającego na instrumencie klasycznym. „Młody Muzyk Roku” to – zdaniem wielu – program, który udowadnia, że możliwe jest połączenie muzyki poważnej na wysokim poziomie i telewizyjnego show. Biorą w nim udział laureaci prestiżowych konkursów muzycznych, wybrani przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Filharmonia w Szczecinie ogłosiła konkurs we wrześniu 2018 r. Szukaliśmy utalentowanej młodzieży w wieku od 6 do 16 roku życia, która zagra podczas koncertu finałowego z orkiestrą. Koncert Edu Virtuoso będzie muzyczną opowieścią o tym, że warto powalczyć o spełnienie nawet tych najskrytszych i nietypowych marzeń już od najmłodszych lat!
Wystawa dostępna w czasie wydarzenia: Arytmia | Tomasz Lubaszka
Oparte na rytmiczności kompozycji malarstwo Tomasza Lubaszki precyzyjnie operuje napięciem. Przyciąga widza i wprowadza go w harmonijny, monochromatyczny świat kolorów i płaszczyzn. Płynące z obrazów wrażenie intymności i medytacyjności stanowi kontrapunkt do monumentalności, którą artysta osiąga poprzez skrupulatną redukcję krajobrazu do jego abstrakcji. Tu świat jest tylko pretekstem do malarskich eksperymentów z formą i barwą, w wyniku których powstają kadry cudownie proste i w tajemniczy sposób złożone.