Trzy kolejne sezony artystyczne w nowej siedzibie to dobry moment na krótkie podsumowanie działalności Filharmonii w Szczecinie przy ul. Małopolskiej. Dzięki Państwu od września 2014 r. jesteśmy nieustannie natchnieni do działania.
Bądź zawsze na bieżąco. Zapisz się do newslettera.
Od ośmiodniowej inauguracji w nowej siedzibie odbyło się prawie tysiąc wydarzeń, budynek odwiedziło ponad pół miliona osób a strona internetowa odnotowała pięć i pół miliona odsłon! Co roku obserwujemy niesłabnące zainteresowanie wydarzeniami artystycznymi, a także samym obiektem, który jest przykładem odważnej, nowoczesnej architektury.
Te wyniki nie byłyby możliwe bez wiernych Melomanów, którzy regularnie przychodzili na koncerty symfoniczne, odkrywali brzmienia jazzu, pieśni tradycyjnych i elektroniki lub każdego miesiąca spotykali się na wernisażach na Poziomie 4. Nie możemy też nie wspomnieć o widzach, którzy towarzyszyli nam podczas transmisji wybranych koncertów, zarówno w telewizji jak i Internecie. Stałymi gośćmi stali się Melomani z całej Polski, Niemiec i Skandynawii. Istotną grupę odbiorców stanowią również młodzi i najmłodsi – za ofertę dla nich odpowiedzialna jest EduFilharmonia.
W obu salach występowały takie sławy jak 12 Cellisten, Mischa Maisky, Steve Vai, Dang Thai Son, Tabea Zimmermann, Norwegian Chamber Orchestra, Węgierska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, State Choir Latvija, Terence Blanchard, Tangerine Dream, Shobaleader One, Cameron Carpenter czy Joaquín Achúcarro.
Gościliśmy także wielu wybitnych dyrygentów, m.in. Jerzego Maksymiuka, Jacka Kaspszyka, Eugene’a Tzigane, José Luisa Gomeza czy Ainārsa Rubikisa.
Jednak Filharmonia to nie tylko koncerty, wydarzenia artystyczne i wystawy, które zdążyły już na dobre wpisać się w europejski kalendarz wydarzeń. To także działalność na rzecz dobrych dźwięków (wieloetapowa kampania „Usłysz dobre dźwięki”), wydawnictwa (książki i płyty) oraz inne niestandardowe przedsięwzięcia jak np. nasza autorska gra planszowa.
Przez ostatnie trzy sezony artystyczne wydaliśmy sześć wydawnictw płytowych, wśród nich płytę „Karłowicz. Philharmonic. Szczecin” nominowaną do Fryderyka w kategorii „Album roku. Muzyka symfoniczna i koncertująca”, czy bardzo ciepło przyjęty album „HEY w Filharmonii w Szczecinie”. A to nie koniec! Już w sierpniu premierę będzie miała kolejna płyta – „I żyli długo i w Szczecinie” z kompozycjami o naszym mieście i dla naszego miasta.
Szeroka gama zaproponowanych wydawnictw to także m. in. pozycje dla najmłodszych („Z historii muzyki”, komiks „Bon Ton” czy książeczka kontrastowa „Pierwszy dyrygent”), e-book – „Soundlab. Rozmowy”, wydawnictwa poświęcone architekturze, m. in. album z fotografiami Radka Kurzaja „4.dimensionHarmony”, szereg gadżetów, stanowiących pamiątkę dla bywalców Filharmonii, czy gra planszowa poświęcona tajnikom organizowania koncertów, idealna dla wszystkich miłośników planszówek.
Wydarzeń i towarzyszących im emocji było tak wiele, że nie sposób wszystkich wymienić. Dziękujemy, że są Państwo z nami!