Meisinger Music Festival – Szczecin 2017 to pierwsza edycja festiwalu, którego dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Meisinger, szczeciński solista gitarowy i laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2014. Wśród zaproszonych artystów pierwszej edycji Meisinger Music Festival znaleźli się m. in.: Piotr Anderszewski uważany za jednego z najwybitniejszych polskich artystów swojego pokolenia, Daniel Stabrawa – legendarny koncertmistrz Filharmoników Berlińskich, Soyoung Yoon – zwyciężczyni Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2011 r., czy zaliczana do najlepszych europejskich orkiestr – Sinfonia Varsovia.
Marcel Markowski jest jednym z najwybitniejszych i wyróżniających się wiolonczelistów młodego pokolenia. Laureat kilkunastu nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach wiolonczelowych. Jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego.
W 2014 r. nagrał pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii Koncert wiolonczelowy Mieczysława Weinberga, a w roku 2016 nagrał wraz z Jakubem Haufą pierwszą studyjną wersję Concerto Doppio Krzysztofa Pendereckiego (w wersji na skrzypce i wiolonczelę) pod batutą samego mistrza.
Wielokrotnie występował jako solista pod batutą takich dyrygentów jak Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Aleksander Sladkovsky, Benjamin Ellin, Adriy Yurkevych.
Daniel Stabrawa jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (w klasie skrzypiec prof. Zbigniewa Szlezera) oraz laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. Nicolo Paganiniego w Genui). Występując w największych salach koncertowych Europy, artysta wielokrotnie prowadził od pulpitu Orkiestrę Kameralną Filharmoników Berlińskich, a wraz z Nigelem Kennedy'm, jako solista, wykonywał Koncert na dwoje skrzypiec d-moll Johanna Sebastiana Bacha. Artyści nagrali również wspólnie koncerty skrzypcowe Bacha dla wytwórni EMI, a płyta ta okazała się jednym z najwyżej ocenionych nagrań Roku Bachowskiego.
Daniel Stabrawa występuje regularnie jako solista – z różnymi orkiestrami, od Skandynawii po Amerykę Południową, a także z recitalami – w czołowych ośrodkach muzycznych świata. Zasiada również w jury wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Od 20 lat zajmuje się także działalnością dyrygencką. Był między innymi dyrygentem-szefem orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis, z którą koncertował m.in. w Szwajcarii oraz nagrał kilka płyt (dla CD Accord i Cavalli-Records).
Daniel Stabrawa jest także prymariuszem kwartetu smyczkowego Philharmonia Quartet Berlin, który w zawrotnym tempie zdobył międzynarodowe uznanie i renomę, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych – od Japonii po Stany Zjednoczone. Krytycy zaliczają go do światowej elity tego typu zespołów, a jeden z amerykańskich recenzentów napisał wręcz, iż wyznacza on światowy standard artystyczny kwartetów. Zespół nagrał wiele płyt, spośród których najlepsze zostały wyróżnione nagrodami, w tym dwukrotnie prestiżową nagrodą krytyków niemieckich – Echo Klassik.
Muzyczną karierę zaczynał jako koncertmistrz Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Od 1983 r. gra ze słynnymi Filharmonikami Berlińskimi, a od 1986 r. jest ich pierwszym koncertmistrzem oraz solistą.
Grał z nimi m.in. I Koncert skrzypcowy Siergieja Prokofiewa, Koncert skrzypcowy Kurta Weilla, III Koncert skrzypcowy Jenő Hubay'a, Muzykę na skrzypce i orkiestrę Rudiego Stephana oraz sensacyjnie przyjęty, a po raz pierwszy wykonany w Filharmonii Berlińskiej w czerwcu 1994 roku, pod batutą Marissa Jansonsa – I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, którego twórczość Daniel Stabrawa propaguje na estradach całego świata jako solista i kameralista. Koncert ten wykonywał też z wielkim powodzeniem w Londynie (Royal Festival Hall) i Madrycie z London Philharmonic Orchestra.
Sinfonia Varsovia występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych oraz na najważniejszych festiwalach, współpracując ze światowej sławy dyrygentami i solistami. Zespół zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych – dyskografia liczy ponad 230 płyt uhonorowanych prestiżowymi nagrodami. W 1997 r. dyrektorem muzycznym, a w 2003 r. dyrektorem artystycznym orkiestry został prof. Krzysztof Penderecki. W 2012 r. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Krzysztof Penderecki i dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski, podpisali list intencyjny o budowie sali koncertowej. Organizatorem Orkiestry Sinfonia Varsovia jest Miasto Stołeczne Warszawa.
Orkiestra powstała w 1984 r. kiedy to Waldemar Dąbrowski, dyrektor Centrum Sztuki STUDIO im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszek Wybrańczyk, dyrektor Polskiej Orkiestry Kameralnej, zaprosili do koncertowania w Polsce legendarnego skrzypka Yehudiego Menuhina. By sprostać wymaganiom repertuaru, orkiestra zaprosiła do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a Menuhin przyjął propozycję objęcia funkcji pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry – Sinfonii Varsovii.
Koncert odbędzie się w ramach Meisinger Music Festival – Szczecin 2017.
Współorganizatorem festiwalu jest Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
SZCZEGÓŁY
Meisinger Music Festival: Inauguracja
15-09-2017 19:00
Sala symfonicznaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin