Nie pierwszy to raz w artystach wykształconych klasycznie, na dojrzałym etapie ich zawodowego życia odzywa się afekt w kierunku jazzu. Tak stało się z muzykami formacji Atom String Quartet. Kiedy bowiem zapoznamy się notkami biograficznymi członków zespołu, okaże się, że wszyscy oni mają za sobą bogatą karierę w świecie muzyki klasycznej.
Co więcej, swoje zasadnicze wykształcenie zdobywali na wydziałach muzyki klasycznej w akademiach muzycznych. Od roku 2011, kiedy muzycy zadebiutowali albumem „Fade in”, stało się jasne, że zwyciężyła miłość do muzyki jazzowej i eksperymentatorskiej. Przez lata działalności owych „czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu” (jak określił członków zespołu Jan „Ptaszyn” Wróblewski) stale gości na największych europejskich festiwalach muzycznych, m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Festival Veranos de la Villa Madrid, Jazz Jamboree, Ethno Jazz Festival i Solidarity of Arts (Atom koncertował także m.in. w Filharmonii Berlińskiej, wspólnie z Leszkiem Możdżerem, Larsem Danielssonem, Zoharem Fresco). Tym razem Atom String Quartet stworzy muzyczne widowisko wraz z kompozytorem, aranżerem, pianistą, dyrygentem, a także osobowością telewizyjną Adamem Sztabą.
------------------------------
dr Mikołaj Rykowski
Muzykolog i dyplomowany klarnecista, związany z Katedrą Teorii Muzyki na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Autor książki i licznych artykułów poświęconych fenomenowi Harmoniemusik – XVIII-wiecznej praktyce zespołów instrumentów dętych. Współautor scenariuszy "Speaking concerts" i autor słownych wprowadzeń do koncertów filharmonicznych w Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi.
Utwór Adama Sztaby „Orkiestrownik” został zamówiony przez Filharmonię i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje" priorytet „Zamówienie kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowanie