Kwartet smyczkowy z gitarą – po ten nietypowy skład sięgnęli dwaj brazylijscy kompozytorzy gitarzyści: Sergio Assad i Egberto Gismonti.
Gismonti klasyczne wykształcenie muzyczne zdobył w zakresie fortepianu i kompozycji, którą studiował najpierw w brazylijskim konserwatorium, a następnie u Nadii Boulanger w Paryżu. W zakresie gitary jest samoukiem, a ponieważ 6 strun tego instrumentu uznał za niewystarczające, skonstruował gitary o 10 i 12 strunach. Jego najważniejszym polem działalności stał się jazz z mocnymi wpływami muzyki popularnej – do tego nurtu należy liryczna miniatura „Iluminada”.
Urodzony w São Paulo Assad, naukę gry na gitarze rozpoczął od brazylijskich melodii ludowych, a już w wieku 14 lat pisał własne kompozycje na duo gitarowe, które wykonywał wspólnie z bratem. Jest także autorem licznych aranżacji na taki skład oraz twórcą kompozycji solowych i kameralnych z udziałem gitary. Jego „Five World Dances” napisane w 2001 roku mają się odnosić do stylów muzycznych różnych części globu: I. Środkowowschodniego, II. Celtyckiego, III. Afrykańskiego, IV. Bałkańskiego i V. Latynoamerykańskiego.
Na znacznie bardziej tradycyjny skład kameralny zabrzmi kompozycja Maurice’a Ravela – Trio fortepianowe a-moll. Utwór powstał w 1914 roku, na krótko przed wcieleniem kompozytora do francuskiej armii. Pierwszej części tria Ravel nadał, jak sam określał, „baskijski koloryt”. W klasycznej czteroczęściowej formie ze scherzem w drugiej części (Pantoum) i powolną passacaglią w trzecim ogniwie (Passacaille) pobrzmiewają również nowatorskie pomysły harmoniczne i fakturalne, które Ravel wykorzysta później m.in. w II sonacie skrzypcowej.
Wystawa dostępna w czasie wydarzenia:
Barwne konstelacje świata | wystawa zbiorowa „Sztuka jest odtwarzaniem rzeczy, bądź konstruowaniem form, bądź wyrażaniem przeżyć – jeżeli wytwór tego odtwarzania, konstruowania, wyrażania jest zdolny zachwycać, bądź wzruszać, bądź wstrząsać”.
Władysław Tatarkiewicz
SZCZEGÓŁY
Filharmonicy kameralnie | Cztery struny świata
24-04-2019 19:00
Sala kameralnaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin