Koncert Niibori Guitar Orchestra w Filharmonii w Szczecinie jest ukoronowaniem wieloletniej współpracy twórców Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Trzęsaczu z muzykami z kraju kwitnącej wiśni. Trzęsacki festiwal stał się jedynym z nielicznych miejsc w Europie propagującyh wspólne muzykowanie gitarzystów z całego świata w imię przyjaźni i pokoju. Idea ta szczególnie bliska jest prof. Hiroki Niibori, twórcy słynnej japońskiej Akademii Gitarowej. Na przestrzeni ponad sześćdziesięciu lat powstała przy niej znana na całym świecie Niibori Guitar Orchestra – największa na świecie orkiestra gitarowa.
Na program finałowego koncertu XXII Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej złożą się utwory z różnych epok i w różnych stylizacjach. Obok utworów klasycznych usłyszymy kompozycje kompozytorów polskich, muzykę popularną oraz opartą o folklor japoński i taiwański. Całość połączona będzie wyjątkowymi brzmieniami gitar i oryginalnymi aranżacjami. W składzie orkiestry znajdą się gitary klasyczne, sopranowe altowe, basowe i guitarrony. Różnorodność odmian tych instrumentów sprawia, że brzmienie tego zespołu przypomina barwą i dynamiką orkiestrę symfoniczną.
W złotej sali Filharmonii w Szczecinie, obok muzyków z Japonii i Tajwanu, wystąpią także inni festiwalowi goście, m. in. Yoshimasa Yoshida (Japonia), Po Chun-Chao (Taiwan), Patricio Zeoli (Argentyna), Romek Puchowski (Polska), czy jeden z twórców trzęsackiego festiwalu, Cezary Strokosz. W sumie na scenie pojawi się ok. 40 stu wykonawców, którzy zagrają na różnych odmianach gitar. Koncert Niibori Guitar Orchestra Japan – Taiwan będzie niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w dotychczasowej historii gitarystyki polskiej i europejskiej.
Kazuyjki Terada (Japonia) – wiceprezydent Niibori Guitar Orchestra, dyrygent orkiestry, wirtuoz gitary i pedagog. Absolwent Akademii Gitary Klasycznej w Tokyo. Laureat międzynarodowych konkursów gitarowych.
Yoshimasa Yoshida (Japonia) - jest niepisanym ambasadorem Niibori Guitar na Europę. Był studentem prof. Hiroki Niibori w Nihon Guitar Conserwatory. Zdobywca wielu nagród w międzynarodowych konkursach gitarowych. Obecnie kierownik wydziału gitary w Kaiserswerth Musikschule. Prowadzi także regularne kursy i lekcje w letnich szkołach Niibori w Japonii.
Po Chun-Chao (Taiwan) – absolwent International Niibori Music Academy. Od roku 2008 współtwórca Miko Guitar w Taichung na Tajwanie. Prowadzi filię Niibori Guitar propagując kameralną muzykę gitarową.
Patricio Zeoli (Argentyna) – zaczął grać na gitarze w wieku jedenastu lat. Jako gitarzysta i mistrz gry koncertował w całej Europie, w USA, Ameryce Południowej i Japonii. Jego twórczość koncentruje się na muzyce tradycyjnej i współczesnej z Ameryki Łacińskiej, a także muzyce początku XIX wieku.
Romek PuchowskiI (Polska) – muzyk,kompozytor, free-styler, wirtuoz gitary dobro i techniki slide. Twórca i lider alternatywnej formacji Von Zeit. Jego solowe koncerty to przepełniony pozytywną energią performance.Został gitarzystą roku w plebiscycie Blues Top 2018.
Cezary Strokosz (Polska) – gitarzysta, pedagog, kompozytor. Organizator festiwali i konkursów gitarowych, a obecnie dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu. Od 16 lat utrzymuje stałe kontakty z Akademią Niibori zapraszając do Polski jej muzyków.
Four Guitars (Polska) – kwartet gitarowy, w skład którego wchodzą Maria Ziółkowska, Aleksandra Troczyńska, Maja Tomasikiewicz i Hadi Yahfouf. Młodzi instrumentaliści grają na lutniczych instrumentach, które otrzymali od Niibori Guitar Academy (Japonia). Kwartet jest laureatem ogólnopolskich konkursów gitarowych. Członkowie zespołu jako soliści są laureatami konkursów gitarowych rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Ich ostatnim dużym sukcesem są laury zdobyte w ramach XVI Jornadas Internacionales de Guitarra de Valencia 2018 (Hiszpania).
Emilia Tomasikiewicz i Maurycy Zając (Polska) – Duet złożony z uczniów SM I st. w Goleniowie (filia w Nowogardzie). Na scenie wykorzystują oryginalny lutniczy guitarron, który pozyskany został z Niibori Guitar Academy (Japonia). Ich ostatnim sukcesem są laury zdobyte w ramach XVI Jornadas Internationales de Guitarra de Valencia 2018 (Hiszpania).
Koncert odbywa się w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej Trzęsacz – Pobierowo 2019.Wystawa dostępna w czasie wydarzenia:
Wystawa malarstwa free | Maggie PiuWystawa obrazów i grafik Maggie Piu to podróż w krainę wyidealizowanego Piękna. Autorka nie ukrywa, że chce w odbiorcy wzbudzić te emocje, które przez tzw. sztukę współczesną były wypierane, więc zamiast poczucia lęku czy brzydoty chce wzbudzić poczucie PIĘKNA, MIŁOŚCI, ZACHWYTU. Sztuka nie musi boleć. To co przetrwało przez stulecia, to właśnie piękno i kunszt ludzkich dzieł, zarówno w malarstwie czy rzeźbie, jak architekturze i innych dziedzinach sztuki. Maggie Piu jest niczym bohater powieści „Pachnidło” Jan Baptysta Grenouille, który obsesyjnie chce zatrzymać i doskonalić coś nieuchwytnego, ale w przeciwieństwie do niego Maggie Piu nie uśmierca kobiet, wręcz przeciwnie obsesyjnie obdarza je doskonałością i daje im nieśmiertelność.
Maggie Piu tworzy w cyklach. Każda z serii obrazów jest poświęcona konkretnemu tematowi, chociaż serie łączą się ze sobą płynnie, przechodzą jedna w drugą. Bazą jest zawsze KOBIETA, zmienia się kontekst, ornament, format. Obrazy artystki są czytelne w przekazie, ale pojawiają się w nich symbole, które przemyca, by nie była to tylko sztuka dekoracyjna, ale też pretekst do kreatywnego myślenia i poszukiwań kulturowych.
Na wystawie zobaczymy między innymi obrazy z serii „POP-DIVY”, gdzie inspiracją była opera, a w rolę głównych bohaterek wcielają się prawdziwe kobiety ze świata współczesnego filmu czy muzyki, jak chociażby Jennifer Lopez w roli Carmen.
Prezentowany będzie również cykl obrazów inspirowanych kulturami świata, haftów i tatuaży „FREEWOLNE PASTERECZKI”, gdzie Maggie Piu przemyca symbolikę polskich obyczajów; ta seria powstała w 100-letnią rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych po odzyskaniu Niepodległości, stąd ten przewrotny tytuł, który można odczytać jako interferencję pojęć „wolność” i „frywolność”, według Maggie wolność słowa i wolność myśli. Zobaczymy również obrazy inspirowane światem mody pod ogólnym tytułem „FASHION GAMES”, gdzie królują charakterystyczne akcenty czołowych marek modowych.
Podsumowując, będzie to podróż bardzo kobieca, ale interesująca również dla mężczyzn, gdzie KOBIETY będą mogły zobaczyć doskonałość swojej płci, a mężczyźni, mimo ich braku na obrazach, odnajdą obiekty swoich westchnień.
SZCZEGÓŁY
Niibori Guitar Orchestra Japan-Taiwan
10-06-2019 19:00
Sala symfonicznaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin