Recital laureata XV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w roku 2005 (IV nagroda). Wprawdzie oczy polskiej publiczności były wówczas zwrócone na tryumfatora konkursu Rafał Blechacza, lecz niewątpliwą indywidualnością konkursowych zmagań był także japoński artysta, imponujący m.in. interpretacjami najbardziej zdawałoby się nieprzeniknionych dzieł Chopina – mazurków.
Takashi Yamamoto ukończył wydział muzyki Uniwersytetu Toho w Tokio, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W Polsce kontynuował i zwieńczył naukę w klasie prof. Piotra Palecznego na ówczesnej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dziś to Uniwersytet). Po sukcesie osiągniętym na Konkursie Chopinowskim jego kariera w istocie nabrała rozpędu. Zagrał w wielu salach koncertowych w Polsce, m.in. na Festiwalu w Dusznikach. Jest admiratorem polskiej kultury i świetnie opanował mowę swojej „drugiej ojczyzny” . Fenomen popularności muzyki Chopina w Kraju Kwitnącej Wiśni Takashi Yamamoto wyjaśnił podczas jednej z rozmów, w ramach forum pianistycznego „Bieszczady bez granic”, kiedy wyznał, że „Polacy i Japończycy mają podobną duszę”.
------------------------------
dr Mikołaj Rykowski
Muzykolog i dyplomowany klarnecista, związany z Katedrą Teorii Muzyki na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Autor książki i licznych artykułów poświęconych fenomenowi Harmoniemusik – XVIII-wiecznej praktyce zespołów instrumentów dętych. Współautor scenariuszy "Speaking concerts" i autor słownych wprowadzeń do koncertów filharmonicznych w Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi.
Wystawa dostępna w czasie wydarzenia:
VI Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego“Dwanaście uniwersalnych wartości:
nadzieja, tolerancja, szacunek, wolność, przełamywanie barier, spotkanie, odpowiedzialność, sprawiedliwość, porozumienie, solidarność, dialog, równość, które określiły nasze działania, jako drogowskazy wpisuję się w idee Biennale i stanowią linię przewodnią i motywację dla naszych dalszych działań”. Za słowami
Leszka Szustera – dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i
Pawła Warchoła – kuratora wystawy, podpisało się kilkuset artystów z 27 krajów, tworząc
594 plakatów. Dzieła te stanowią graficzny odzew na współczesną rzeczywistość.